V zahraničí je hradí zdravotní pojišťovny - prevzato: www.idnes.cz

27.05.2013 12:47

Lékařka brání homeopatika: V zahraničí je hradí zdravotní pojišťovny

  1:00,  aktualizováno  14:50
Ten spor se zdá být nekonečný. Skutečně homeopatika léčí, anebo je jejich účinek pouze v tom, že pacienti věří v léčebnou moc homeopatie? "Ubezpečuji vás, že pokud by byla léčba homeopatiky podvod, nehradily by ji ve vyspělých zemích zdravotní pojišťovny a to například v Holandsku, Německu či Švýcarsku," odpověděla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Eliška Bartlová.
Ilustrační fotografie

Homeopatické přípravky se používají napříč mnoha lékařskými obory (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Zároveň dodala, že si tyto státy jistě "své" peníze dovedou ohlídat.

Odpovědi lékařky Elišky Bartlové najdete ZDE

Zastánci homeopatie připomínají nedávný průzkum provedený společností MindBridge Consulting, podle něhož dává přírodním přípravkům či homeopatii přednost stále více Čechů. Výzkum ukázal, že s homeopatickými přípravky má zkušenost zhruba jedna třetina občanů.

O lékařce

MUDr. Eliška Bartlová, praktická lékařka pro dospělé, se věnuje homeopatii 20 let a provozuje vlastní homeopatickou praxi v Brně. Je členkou ČLK a Homeopatické lékařské asociace. Od roku 2000 je lektorkou Francouzského institutu pro vzdělávání v homeopatii (CEDH). Věnuje se přednáškové činnosti pro odborníky i laiky a publikuje v odborných médiích.

MUDr. Eliška Bartlová

Tuto léčebnou metodu zná víc jak 80 procent dotazovaných. Homeopatie tak spolu s klasickou medicínou a akupunkturou patří ke třem nejznámějším způsobům léčby.

"Homeopatie si získává čím dál větší oblibu. Je účinná při řešení funkčních potíží, viróz a alergií. Výborně podporuje hojení při úrazech a operacích. Zlepšuje stav pacientů s chronickými chorobami v součinnosti s ostatními léky a terapiemi. Homeopatika nemají chemickou toxicitu, což je u chronicky nemocných velmi významné," říká předsedkyně Homeopatické lékařské asociace Hana Váňová, která má s homeopatií již dvacetiletou zkušenost coby praktická lékařka.

Už citovaný výzkum rovněž ukázal, že většina dotázaných pokládá za největší výhodu homeopatické léčby její přírodní charakter a absenci vedlejších účinků. Homeopatika jsou nejvíce vyhledávaná na podzim a v zimě, někteří pacienti používají přípravky i preventivně.

Co je homeopatie

Výraz homeopatie je odvozený od dvou řeckých slov: homoios (stejný, podobný) a pathos (nemoc, bolest). Je to léčebná metoda založená na zkoumání a léčbě pacienta jako celku.

Homeopatickou teorii poprvé v roce 1810 zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann, který je považován za zakladatele homeopatie.

Homeopatické přípravky se používají napříč mnoha lékařskými obory, jako je alergologie, gynekologie, pediatrie nebo stomatologie.

Zdroj: https://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-homeopatie-d16-/zdravi.aspx?c=A130205_232604_zdravi_pet